Jonathan Franzen: Purity


16. září 2017, autor redakce,



Pip Tylerová má neuspokojivou, špatně placenou práci, bydlí v anarchistickém squatu, splácí obrovskou studentskou půjčku a nemá tušení, kdo vlastně je. Ví, že se ve skutečnosti jmenuje Purity, ale matka jí odmítá prozradit totožnost jejího otce i své vlastní pravé jméno, dokonce jí nechce ani říct, kdy se narodila.


Andreas Wolf je charismatický provokatér původem z bývalého východního Německa, který založil v Bolívii organizaci podobnou Wiki Leaks. Leila Helouová je americká novinářka libanonského původu provdaná za stárnoucího invalidního spisovatele. Pracuje pro internetový deník, jehož provozovatelem a majitelem je Tom Aberant – Leilin milenec.

Vztahy mezi hlavními postavami jsou zastřené nesčetnými tajemstvími a odkrývají se jen nesmírně pomalu. Mladistvý idealismus, nevinnost a věrnost se střetávají se složitým předivem lží, manipulací, špionáží a vraždou.

 

 

Stejně jako předcházející Franzenovy knihy není Purity jen výpovědí o mezilidských vztazích, je také naléhavým svědectvím o světě, ve kterém žijeme, a příslovečným tavicím kotlíkem myšlenek, které naši dobu charakterizují.

 

Podle knihy vznikl i stejnojmenný seriál, v němž jednu z hlavních rolí hraje Daniel Craig.

 

Během prvních dvou měsíců po vydání se v USA prodalo 150 000 výtisků.

 

Jonathan Franzen (1959) je americký spisovatel, esejista a překladatel. Za svůj román Rozhřešení (The Corrections, 2001) získal americkou Národní knižní cenu a několik dalších ocenění. Podobného uznání se dočkal i román Svoboda (Freedom, 2010), díky němuž se Franzen objevil na titulní straně časopisu Time s titulkem „Velký americký spisovatel“. Franzen rovně pravidelné píše pro New Yorker, je autorem rady esejů a kritických statí. V roce 2013 vydal sborník The Kraus Project – vlastní překlady tří významných esejů rakouského spisovatele, novináře a dramatika Karla Krause.

 

Jeden z nejoceňovanějších autorů současné americké literatury. Podle Amazonu patří mezi nejlepší knihy roku 2016, okamžitě po vydání se ocitl na 2. místě žebříčku New York Times bestseller, kde se udržel několik týdnů.

 

foto: Beowulf Sheehan

 

„Franzen je možná nejlepší současný americký spisovatel. Zcela jistě je nejvíc veřejně exponovaný, a to nejen díky tomu, že zaujal i Oprah Winfreyovou a že kraluje žebříčkům bestsellerů – i když obojí samozřejmě hraje svou roli –, ale i proto, že jako všichni velcí spisovatelé minulosti, i on nás dokáže přesvědčit, že ve svých textech odhaluje pravou tvář světa, v němž žijeme… Dobrý spisovatel se vždycky snaží očistit svou prózu od všemožných klišé. Ale jen geniální spisovatel jim dokáže vrátit jejich původní sílu a význam.“

— Sam Tanenhaus, The New Republic

 

„Franzenův dosud nejsvižnější, nejméně rozpačitý a nejintimnější román… Příběhy jednotlivých postav agresivně uhánějí kupředu, ale otevírají se dovnitř, noří se hluboko do jejich duší a jen zdůrazňují Franzenovo zjevné odhodlání stavět na tom, co začal už v předchozí Svobodě, a tvořit hrdiny, kteří jsou nejen schopni se změnit, ale možná i překročit vlastní stín… Jednotlivé linky příběhu do sebe důmyslně zapadají, byť k tomu leckdy přispívá notná dávka až dickensovské souhry náhod, a četné zvraty jsou zdrojem napětí i pobavení…. Franzen rozšířil rozsah svého spisovatelského záběru o další oktávu.“

— Michiko Kakutaniová, The New York Times

 

„Purity přichází pět let po Svobodě a čtrnáct let po Rozhřešení. Oba předchozí romány jsou označovány za vrcholná díla americké beletrie; kdybychom řekli totéž i o Purity, bude to nejspíš pravda, ale knihu to ani zdaleka nevystihuje. Mistrovství je Franzenovi jednoduše vlastní a jeho nový román je … přímočarou, příjemnou připomínkou jeho spisovatelského bystrozraku.“

— Radhika Jonesová, Time

 

„Purity demonstruje Franzenovu schopnost tvořit důmyslné zápletky, přetavit chaos reálného života v okamžiky, jež působí překvapivě, a přece naprosto nevyhnutelně… Franzenův styl se vyznačuje dokonalou vyvážeností a plynulostí… Purity nabízí neúnavně provokující sled provokativních postřehů, od jakoby náhodně utroušených poznámek… až po promyšlené úvahy o morálních kompromisech v žurnalistice.“

— Ron Charles, The Washington Post

 

„Silným motivem Purity je stejně jako u všech Franzenových předchozích románů historie jednotlivých protagonistů. Franzen důkladně zkoumá jejich motivaci, často mapuje jejich životy po celá desetiletí, aby nás přivedl až do okamžiku prudkého dějového zvratu, který spustí nějaká zdánlivě nepatrná událost z minulosti. Právě to z něj dělá tak vynikajícího spisovatele, a proto jsou jeho knihy tak důležité. Franzen dokáže vytvářet precizní portréty i epické nástěnné malby v jednom.“

— Bret Lott, The Boston Globe

 







Zařazeno v kategorii Knihy, recenze, Postřehy





Přidat komentář

Pro vložení komentáře je třeba být přihlášen/a




Copyright © 2010 Literární net Sůvička