Satya Singh: Kundaliní jóga


17. února 2021, autor Renata Petrickova,Naše páteř není pohyblivá jen z ryze fyzických důvodů. Pohybuje i naší duší, naší energií. Dokáže nám říci, co kde děláme špatně a učí nás, jak napravit sami sebe, abychom mohli využít naplno svůj životní potenciál. Páteř je dobrý rádce pro celý život.

 

 Ukazuje nám cestu, umožňuje rozhled. S touto knihou se naučíme se trpělivě spočívat v každém obratli a pochopit jeho význam. Autor nás naučí nejen se o páteř lépe starat, ale také nevzdávat se v životě v žádném jeho okamžiku. Cesta mistra je cesta, na které jsou nejdůležitější křižovatky plné pochybností, překážek přes cestu a zkoušky, ve kterých musíme v praxi dokázat, že umíme to, co již známe v teorii.

 

 

Bůh měl dlouhou chvíli, a tak přemýšlel, co s tím. Pak začal tančit. Tančil tak divoce, že začal ztrácet drobné částečky své Podstaty – jako kapky potu z něj odletovalo nekonečné množství malých Božských duší. Nakonec přestal tančit a zůstal stát obklopen všemi dušičkami. Řekl: „Děti moje, vydejte se na úžasnou cestu ke mně. Vybavím vás všemi vlastnostmi, které na tuto cestu potřebujete. Zažijete neuvěřitelné množství skvělých věcí. A až se vrátíte, budeme všichni bezvýhradně blaženi.“ Dušičky nebyly zrovna nadšené, když zjistily, že mají být po celou cestu odděleny od Boha a odkázány samy na sebe. „Nemusíme se vydávat na cestu k Tobě,“ říkaly. „Už u Tebe jsme. A chceme u Tebe zůstat! Tady se nám líbí nejvíc.“ Nechtěly se podvolit, ani když Bůh slíbil, že je ani na okamžik nespustí z očí. Nakonec Bůh prohlásil: „Každá z vás dostane na cestu jednu kadeř mých vlasů. Dokud ji nebudete potřebovat, bude ve vás stočená spát. Když ji ale probudíte, dovede vás kdykoli zpátky ke mně.“

 

A proto jsme tady, a proto se pořád musíme učit, byť bychom někdy raději měli klid. Páteř je v tomto směru indikátorem našich špatných rozhodnutí, ale i směrovkou k těm správným. Popravdě, vědomí, že jsme tu záměrně s tím, že se chceme učit, je velmi osvobozující, protože nám zároveň přináší pocit toho, že „nic už nemůžeme ztratit“: čímkoliv můžeme jen získat.

 

Co se dozvíte?

 

  • Cviky s obrázky pěkně popsány pro každou část páteře (duše)
  • Zjemníme se i povídáním o čakrách
  • Mantry, mudry nám prohloubí účinky na tělo a duši
  • Propojíme se i s jednotlivými živly, jejichž procítění nám dá pocit celistvosti

 

Za čtyřicet dní prvního cvičení začnou vaše oči zářit? Pak jste na dobré cestě….

 

Program na tři roky? Nemusí být!

 

Ačkoliv ideálně by bylo strávit s touto knihou a cvičením tři roky, protože každá část páteře potřebuje svůj čas, je to asi cesta pro zaryté jogíny, kterým není cizí vůně ašrámu, kadidla a kteří mají už jógu jako životní styl. A pak je to velmi zajímavé a velmi povzbuzující čtení, navíc okořeněné atmosférou autorovým životními zkušeností včetně chvíle, kdy si vzal své duchovní jméno za své.

 

Pro lehké jogíny a začátečníky může být zajímavý v první řadě právě ten autorův příběh, který opravdu voní historií a ukazuje nám kořeny těchto cvičení i nahlížení na páteř. A pak si již vezměte, co potřebujete: cviky, laskavé slovo, propojování těla a duše, psychosomatika nebo duchovní cvičení, která nás mají lépe propojit s všedními dny. Což třeba si začít psát, jak moc jsem byla dnes šťastná?

 

Ať máme před sebou pořádný graf. Ostatně autor tvrdí, že když začal takto cvičit, už se začínal dostávat velmi často nad nulu!

 

Vydalo nakladatelství Alferia, 2021, https://www.alferia.cz/kundalini-joga/

 

 Zařazeno v kategorii Knihy, recenze, PostřehyPřidat komentář

Pro vložení komentáře je třeba být přihlášen/a
Copyright © 2010 Literární net Sůvička