Literární web Sůvička

Pema Chödrön: Jak meditovat


Renata Petrickova

Tato žena trochu boří zažité mýty o meditaci.

 

„Někde během tohoto procesu se setkáte tváří v tvář s náhlým a překvapivým vědomím, že jste totální blázni. Vaše mysl je ječící, brebentící blázinec na kolečkách, koulející se cestou necestou dolů z kopce, naprosto bez kontroly a bez pomoci. Nevadí. Nejste o nic větší blázni, než jste byli včera. Takhle to bylo vždycky, jen jste si toho nikdy nevšimli.“

Nádherný citát, který autorka použila v této netradiční knize o meditaci. Mimochodem, citát citovaný již v třetí knize od théravádského mistra meditace Henepoly Gunaratany. A chtě nechtě si musím přiznat, že někdy život takhle opravdu cítím.

 

 

Takže, co s tím….Jakpak si s něčím takovým poradila autorka, která díky své naprosto konvenční profesi, jak uvidíte. Byla jsem zvědavá.

 

 


Zatímco většina knih o meditaci tvrdí, že myšlenky je třeba vyhnat z hlavy a meditací docílit klidného a velmi příjemného stavu, tato autorka to vzala poněkud jinak.

 


Pema Chödrön je autorkou mnoha duchovních knih včetně Začni tam, kde jsi (2004) nebo Když ztrácíme půdu pod nohama (2002). Působí jako učitelka v klášteře Gampo Abbey v kanadské provincii Nova Scotia a je žákyní Dzigara Kongstrüla rinpočheho a zesnulého Chögyama Trungpy rinpočheho. Uznávají ji lidé po celém světě pro její mimořádnou schopnost předávat tibetská učení a cvičení, která nám do života přinášejí klid, porozumění a soucit. V této knize nám tato americká buddhistická mniška poprvé odhaluje do hloubky to, co pokládá za základy celoživotní meditační praxe.

 


Myšlenky se podle ní mohou stát vítaným pomocníkem při cestě za svou duší. Někdy jsou důležité, někdy ne. V této knize nás naučí tyto dva typy rozeznávat, nesoudit se za ně a hlavně, naučí nás, že meditace může bolet. Meditační stav je podle ní forma očisty, není nutné za každou cenu chtít být uvolněný a bez starostí. Naopak, meditace nám dovolí vyhrabat své vnitřní bubáky a pořádně s nimi zatočit. Vidět věci tak, jak jsou a hledat řešení ve svém podvědomí, ve své duši. Meditace může bolet, protože je v nás spoustu bolesti. Důležité je také sledovat náš stav po meditaci, myšlenky, uvolňování starých bolestí a nabírání nových sil. Fantazie a zatoulané myšlenky se mohou množit, v prvních týdnech se začátkem meditací víc než kdy dříve, paradoxně. A hlavně, meditace nikdy není lineární proces, postupovat budeme po kouscích a spíše skokově.

 


Praktická cvičení: vhodným doplňkem této knihy jsou cvičení, která jsou na konci kapitol. Zkuste si je, minimálně pochopíte, jak meditace funguje a jak funguje vaše mysl. Už jen tohle „hraní“ je fascinující a patrně nabudí vaší zvědavost zkusit meditaci doopravdy.
Možná je meditace cestou ke zdraví. Rozhodně je však návodem, jak se spřátelit se svou vlastní myslí – jak tvrdí podtitul knihy.

 

 

000000368 – kopie


 

A právě to je na ní cenné. Svým způsobem je to kniha, která ukazuje propastný rozdíl mezi opravdovým ryzím buddhistickým učením a tím, co se v západním světě z tohoto směru vyrvalo a vytrhlo z kontextů. Jaký je rozdíl mezi rádoby moderní duchovní cestou a tou, ze které tyto myšlenky vycházejí.
Jsme u kořenů, jsme tam, kde jsou buddhističtí mniši. Do reálného života uvést alespoň část této moudrosti se můžete pokusit sami. Přinejmenším je Jak meditovat, kniha, která uklidní už svým čtením. Přivede na mnohé myšlenky a možná vás donutí i k příjemným činům.

 

 

Meditace je prostě očista a léčba duše – a ta může zezačátku i bolet – a pořád je to normální. To  je základní moudro, které jsem si z této knihy odnesla.

 


Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2013, www.synergiepublishing.com

 

 

 

Zařazeno v kategorii Knihy, recenze, Postřehy


Přidat komentář

Pro vložení komentáře je třeba být přihlášen/a