Literární web Sůvička

David Michie: Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda


Renata Petrickova

Používáte svou pozornost? Něco děláme, něco žijeme, ale hlavou jsme někde úplně jinde. V minulosti, v budoucnosti, myšlenky se toulají v dlouhých analýzách dění, které nemá se současnou realitou teď a tady, pranic společného. Plánujeme, vzpomínáme, analyzujeme. 99 % času! Tohle je určitě věc, se kterou v průběhu celé knihy budete souhlasit. A nyní na to začíná autor navazovat klubíčko nejen meditací, jednoduchých návodů jak meditovat, jak si uvědomit své tělo, svůj přítomný okamžik. Nevyžaduje to ani moc úsilí, prostě jen ustavit pozornost na právě teď a právě tady. Najednou začne být svět barevnější! No vidíte to, tohle zná skoro každý….

 

Proc_je_bdela_pozornost_prebal_web


„Většina z nás prožívá každý den rozličné příjemné smyslové vjemy. Bohužel se o radost z těchto prožitků ochuzujeme tím, že jsme v duchu jinde. Každý den přináší lidem mnohá potěšení, jenže my se nedokážeme zastavit, abychom si je mohli vychutnat. Sedíme v kavárně, pijeme kávu za 4,50 dolaru, a místo abychom svým chuťovým pohárkům dopřáli plný požitek z kávy, vytáhneme mobil nebo tablet a pustíme se do čtení nebo psaní, takže kromě pár doušků kávu dál vlastně ani nevnímáme. Jakou pak pro nás má cenu?“

 

Jakou cenu pak má celý život?

 

Chce se člověku říct.  Když si uvědomíme jen tuto jednoduchost, snadněji potom pochopíme všechny další kapitoly. David Michie se opírá o kvantovou fyziku a celá kniha, ač působí těžce, je stále prokládána lehčími tématy, malými „přestávkami“, které dají odpočinout a posléze i lépe pochopit ty obtížnější informace. Jde spíše o nastavení mysli. O připuštění si toho, že všechno funguje tak, jak autor uvádí. Principy uzdravení,  to, jak myšlení ovlivňuje naši náladu a tedy i nastavení hormonů v našem těle, jak člověka uzdravuje pocit sounáležitosti k určitému společenství lidí, jak důležité vědět, že je vždy možné se na někoho spolehnout. Jsou to drobnosti, které ale tvoří celek, zdravé společenství lidí. Byli jsme utvořeni jako společenští tvorové,  takže podle toho také fungujeme. Z určitého úhlu pohledu je tato kniha parádní studií lidské přirozenosti a cest, jakými lze opět nalézt svou rovnováhu.

 

Spousta informací a drobných rad

 

David Michie je pečlivý autor. V knize se opírá o výzkumy, čísla, fakta. Skládá je to příběhů, rozvíjí kolem nich své vlastní myšlenky. Celou knihu protknul několika hlavními myšlenkami, které rozvíjí, rozpojuje a zase svádí k sobě. Na mnoha příkladech upozorňuje, jak obrovský potenciál má tak jednoduchá věc – prožívat plně přítomný okamžik. Vlastně ani nemusíte meditovat nějak cíleně, ale cíleně a vědomě žít svůj život. Nechat se upozorňovat drobnostmi, třeba barevnými nálepkami různě po bytě nebo upozorněním na mobilu, abychom právě teď chvíli plně dělali to, co právě děláme.

 

V jednom má David Michie rozhodně pravdu: V takové chvíli se vám projasní myšlení a najednou uvidíte to, co je skutečně důležité.

 

Jednoduše řečeno, tato kniha je od beletristických Dalajlamových koček, spíše návodem a povídáním o tom, jak zanalyzovat a zastavit své myšlenky, jak se uchýlit to tiché svatyně ve svém nitru. Kniha o síle myšlenky. Praktická a v praxi použitelná!

 

O autorovi

 

David Michie již řadu let seznamuje čtenáře uspěchaného západního světa s buddhismem, a to formou esejistickou i beletristickou. Michieho tituly Pospěš si a medituj a Buddhismus pro zaneprázdněné byly přeloženy do mnoha jazyků, včetně češtiny. Celosvětový úspěch sklidila i jeho mistrovská série Dalajlamova kočka. David Michie se před čtenáři neskrývá za spisovatelským stolem. Pořádá populární semináře o meditaci a o práci s myslí, pravidelně vystupuje na významných humanitárních konferencích, spolupracuje s neziskovými organizacemi a přispívá do periodik, jako jsou The Daily Telegraph nebo USA Today. Na webové stránce www.davidmichie.com najdete jeho blog, ve kterém se pravidelně zaobírá tématikou bdělé pozornosti a příbuznými tématy. David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní bydlí s rodinou v australském Perthu.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepubishing.com

 

Zařazeno v kategorii Knihy, recenze
Počet komentářů na “David Michie: Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda” - 2

    Iva   (15. 6. 2016 (20:55))

    Nejspíš zajímavé čtení, upřímně mě zaujal hlavně název. Čokoládu ani nemusím jíst, aby u mě toto slovo vyvolalo příjemný hřejivý pocit :).. Téma velice aktuální, protože žijeme ve světě, který je čím dál tím více abstraktní, a to může mít pak zapříčinu i to přenášení abstraktna na nás samé.. já osobně se bojím, že ztrácení podnětů kolem nás bude mít příliš velké následky při vývoji dalších generací.. přesněji se bojím degenerace lidstva :D .. Ačkoliv je takových knih hromada, každému čtenáři sedne jiná perpektiva, a pak to kvanto má svůj smysl. :)


    Eva   (9. 6. 2016 (19:22))

    Teď je takových knih, které nám radí, jak máme žít, že kdybychom si je měli všechny nastudovat, tak ten báječný život nestihneme.Přidat komentář

Pro vložení komentáře je třeba být přihlášen/a