Literární web Sůvička
MATHIAS ÉNARD: ULICE ZLODĚJŮ
redakce
Ulice zlodějů je výjimečný román. Na příběhu marockého chlapce Lachdara nám Mathias Énard odhaluje krutou současnost na obou březích Středozemního moře. Chudoba, nesvoboda, obyčejná chuť žít narážející na příkazy a zákazy víry i v té nejradikálnější podobě na marocké straně a deziluze, marnost, nenaplněné představy na druhé straně Gibraltarského průlivu, konkrétně v Barceloně. To vše na pozadí právě probíhajícího arabského jara. Jedinou jistotou v takovém světě jsou sny, láska a četba detektivek.
Ulice Zlodějů vypráví příběh osmnáctiletého Lachdara, který se narodil a vyrůstal v marockém městě Tangeru. Poté co je přistižen nahý se svou sestřenicí Merjem, ho rodiče zapudí a vyhodí z domova. Chvíli se potlouká po Maroku, než ho bída a stesk dovedou zpět do rodného města. Přidává se ke Sdružení pro šíření myšlenek Koránu. Přivede ho tam jeho věrný kamarád Bassám, s nímž od dětství sedával nad Gibraltarskou úžinou a oba snili o holkách, svobodě a životě v Evropě. Ve Sdružení Lachdar prodává Korán a různé knížky s náboženskou tematikou.
On sám je náruživý čtenář, baví ho klasická arabská literatura, a hlavně detektivky francouzských autorů. Jejich četbou se zdokonaluje ve francouzštině, ale také z nich čerpá informace o světě za mořem, především mu však pomáhají utíkat před smutnou a těžkou realitou.
Osudovým setkáním je i jeho láska se španělskou studentkou Juditou. Lachdar se potřebuje dostat do Španělska, aby jí mohl být nablízku. Tím začíná jeho nová, velmi dlouhá cesta za poznáním a svobodou. Nebude však jednoduchá, ani snadná, ač jeho různé způsoby výdělku zprvu vždy vypadají velmi lákavě a zajímavě. Svět kolem něho žije politickými událostmi arabského jara a Lachdar přemýšlí o jeho záměrech i ziscích. Mladíkův osobní život se ovšem s ideály míjí: dostáváme se s ním až na dno, mezi chudé obyvatele Tangeru a Barcelony, a ještě mnohem níž…
Mathias Énard (1972 v Niortu) je arabista, spisovatel a překladatel. Během studia arabštiny a perštiny pobýval několik let na Blízkém a Středním východě, roku 2000 se usadil v Barceloně a žije zde dodnes.
Debutoval v roce 2003 románem La Perfection du tir (Přesný zásah), výjimečný ohlas zaznamenal jeho pětisetstránkový román v jedné větě Zone (2008, Pásmo), díky němuž byl přirovnáván k Proustovi, Joyceovi či Poundovi. Parle-leur de batailles, de rois et d’éléphants (2010, Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech, česky 2012), příběh o pobytu sochaře Michelangela Buonarottiho v tureckém Istanbulu, je plný zámlk a náznaků, historická fakta se zde mísí s imaginací, jde o silný příběh o lásce ke kráse a umění.
V románu L´Alcool et la nostalgie se přesunul z Istanbulu počátku 16. století do Ruska plného mýtů a dávných přeludů. Následovala Rue des Voleurs (2012, Ulice Zlodějů). Zatím poslední Énardův román Boussole (2015, Kompas), zachycující vášnivý milostný příběh v kontextu překypujícím fascinujícími informacemi o kultuře Středního východu, získal nejprestižnější francouzské literární ocenění, Goncourtovu cenu.
„Ulice zlodějů okouzlí jazykem a zapálením pro věc, poutavým podáním s bohatými odkazy na literární a básnická díla. Énard je kouzelný vypravěč.“
— Mohammed Aïssaoui, Le Figaro littéraire
„Nespoutaný iniciační román místy připomíná dílo egyptského nositele Nobelovy ceny za literaturu Nagíba Mahfúze.“
— Elisabeth Philippe, Les Inrockuptibles
„Mathias Énard je v tomto svém velkém románu prorokem. (…) Jeho přirozený, přímý, epický, plynulý a úchvatný styl uvádí do pohybu soukolí bezchybného literárního díla. (…) Podobně jako Stendhal o dvě staletí dříve chce Mathias Énard stvořit dokonalý románový text.“
— Antoine Perraud, Mediapart
„Ulice zlodějů je román, který plyne jako veliká řeka, jež do svého proudu strhává nesnáze a násilí naší doby.“
— Christophe Ono-dit-Biot, Le Point
„Ulice zlodějů je kronika světa plného válčení a krve, má podobu reportáže: je to text psaný se znalostí věci, s prožitkem a pevným názorem. Mathias Énard vytvořil nový literární žánr, novinářskou pohádku, jež halí skutečné události do hávu černé magie.“
— Marine Landrot, Télérama
Zajímavosti
• Ulice Zlodějů pronikla mezi finalisty prestižní Goncourtovy ceny a potvrzuje, že je málokterý francouzský spisovatel tak ambiciózní jako Énard a že málokterý tolik drží prst na tepu doby.
• Román Ulice Zlodějů je držitelem Liste Goncourt/Le Choix de l’Orient, Prix littéraire de la Porte Dorée a Prix du Roman-News.
• Ulice Zlodějů (Carrer d‘En Robador) je skutečnou ulicí v Barceloně, kde se sdružují „feťáci, zloději, opilci a děvky“. Právě zde Lachdar završí svou cestu za svým snem, aby zjistil, že ani ve vytoužené Evropě není žádný ráj, že dokonalý svět je pouze v jeho oblíbených knihách.