Benjamin Kuras: K.O. sexu


20. prosince 2019, autor Renata Petrickova,Není tak těžké dát pořádné K.O. sexu mezi muže a ženy. A troufám si říct, že ještě před deseti dvaceti lety by podobná kniha byla brána jako sci-fi a čtenář by jen pokroutil hlavou. Jenže ono to je jako s tou žábou. Stačí pomalu vařit a přesvědčit tiše lidstvo, že toto je pro jejich dobro – a ještě lépe, dnes, že je to moderní a in. Že můžete být COKOLIV chcete! Vtipné? Ano!

 

 

Ale také děsivé, protože u nás zdaleka běžně nepředkládají to, co se děje za hranicemi naší země. Až poté, co se ve mne rozlil ten čtenářský dojem vařené žáby a pocit poté, co se uklidnil vtipný šarm i hrůza děs v závěru, mě došlo, že možná vstupujeme do finální epochy lidstva.

 

Proč? Protože právě PROTO. Protože téma genderového zmatení je opravdu více děsivé než vtipné.

Nebo přesněji – kdyby tohle nebyla pravda, asi bychom se tématu od srdce zasmáli.

 

„Ti z nás, kdo se pokládáme za normální heterosexuály, ať muže či ženy, už tedy dávno nejsme normální, každopádně už ne normativní, nýbrž extremistická menšina postižená chorobou sexuálního šovinismu střiženého rasismem, xenofobií a islamofobií. Dodejme k tomu, že si nemáme nač stěžovat, neboť jsme se pro onu nenormativní heterosexualitu z toho dnešního širokého výběru sexualit, rozhodli, ať už aktivně z vlastní vůle, nebo pasivně z nedostatku informovanosti o alternativách.“

 

No, tak tady autor naprosto geniálně shrnuje jednu výraznou část svého pojednání K.O. sexu. Cítíte z toho také to zatočení hlavy, které by jistojistě ještě generaci našich babiček poslalo k zemi? Podivily by se, staré dámy, v co se to svět obrátil a pranic by nám nevěřily! Ne, tohle není možné.

 

A vida – možné to je a v některých školkách ve Švédsku se dokonce v rámci výuky i výchovy dává dětem skutečně vybrat, kterýmže pohlaví si přejí být. Ostatně stoupá počet operací přeměn pohlaví a žádostí o přeměnu i v naší zemi, ovšem ne tak dramaticky. Lidé si vymysleli různé sexuality, jako by úchylky a různé libůstky už nestačily. Je to svým způsobem lechtivé čtení plné fantazie, která je puštěna na plné obrátky, nestačíte se divit, jak lidstvo dokáže sobě samému podkopnout nohy, ale pak vás zarazí třeba právě to o těch švédských dětech ve školkách.

 

Začnete pronikat do zahraničních politických uspořádání a zjistíte, že normalita se ze světa vytrácí a že důmyslné kondomy s počítadly výstrků a vstrků a fakt, že budu na oboje, nebo budu nějaké svoje smyšlené pohlaví už bude asi zcela podružným. A to ve chvíli, kdy se ze zemí vytrácí tradice, ochrana vlastních hranic nejen těch faktických, ale i lidských. Vše se slije v jedno a svět postihne jedno velké K.O., které zabijí sex tak, jak ho známe.

 

Úsměv zamrzá ve chvíli, kdy autor popisuje situaci za hranice, uvědomíte si, že u nás si tady ještě žijeme ve velmi silné a bezpečné bublině a je skoro zázrak, že už nejsme převálcovaní jinými kulturami, včetně těch feministických. Ostatně, z feministek a jejich vývoje, tak, jak je tu popisován, jsem usoudila, že už dávno nejsou zaměřeni na hledání ženství, později na „vybíjení mužství“, ale už střílí do vlastních řad a vybíjí se ženy… či sex jako takový?

 

Kniha poskytuje obrovské množství námětů k rozhovorům, k myšlenkám, k budoucnosti a mne nezbývá než si přát, aby v tomto případě zůstalo je o knize, jež je vtipnou glosou, nikoliv více či méně vizionářským dílem. A jestli ano, tak radši jen méně….

 

O autorovi:

 

Benjamin Kuras (4. 4. 1944) vzděláním Olomoučák (od mateřské školky do konce studia anglistiky), krátce pražský anglický rozhlasový redaktor (1968), od října 1968 Londýňan a český redaktor BBC (od 1969), od roku 1975 britský občan. Autor patnácti anglických divadelních a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích.

 

 

Od roku 1990 přispívá do českých periodik: Reflex, Respekt, Bajt, Český deník, Týden, Lidové noviny, Profit, Marianne, Euro, MF Dnes, Právo, Xantypa. V nakladatelstvích Eminent, Baronet, Linde, Evropský literární klub, Votobia a G+G vydal tyto anglické a české knihy: Czech and Balances, Češi na vlásku, Business je byznys, Anglie je na houby, Nebýt Golema, As Golems Go, Je na Marxu život?, IsThereLife on Marx?, Deník viruse aidsu, Pryč s prašivkami, Antonín a František jsou naživu, Glokalismus a demokratura, Sekl se Orwell o dvacet let?, Zákázané ovoce vědění, Tao sexu, Ciao sexu, Mao sexu, Jak přežít padouchy, Žít všemi údy, Tao smíchu, Soumrak bílého muže, Nebýt Golema, Bláhové snění o světě bez padouchů, EpiKuras a Jak zabít civilizaci, Pohřbíváni svobody, Poslední naděje civilizace, Zachraňte Itálii a nyní K.O. sexu.

 

Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz

 

Kurasovy knihy najdete zde: https://www.eminent.cz/kniha/630_ko-sexu

 

 Zařazeno v kategorii Knihy, recenze, Postřehy

Přidat komentář

Pro vložení komentáře je třeba být přihlášen/a
Copyright © 2010 Literární net Sůvička