David Frej: Kompas dokonalého zdraví


25. července 2023, autor Renata Petrickova,Z čeho naše tělo vůbec čerpá zdraví? Jak můžeme minimalizovat škodlivé vlivy, které jsou všude kolem nás? David Frej je známý svými celostně zaměřenými publikacemi, které začínaly seznámením s biologickými hodinami v našem těle a postupně v jednotlivých knihách rozvíjely další a další témata s tím související. Naše tělo má rádo nějaký řád.

 

 

Každé tělo je však jiné, a tak nikde autor neopomíjí zmiňovat i individuální rozdíly. Přesto bych knihu doporučila jen tomu, kdo už nějaké zkušenosti má, má načtené i jiné knihy a je odhodlaný se plně oddat jasně danému konceptu obnovy zdraví.

 

Ale i ostatní tu najdou drobnosti, třeba jako ty dvě, které zmíním na konci celého článku. Těmi totiž nikdy nic nepokazíte.

 

 

A tady, v Kompasu dokonalého zdraví, si vzal téma ozdravy života pomocí přerušovaného půstu a nejen toho. Ozdravný program se tak stává cestou k lepšímu životnímu pocitu, ale také, jak sám říká, cestou k omlazení.

 

A znovu si tu můžete vzít k srdci vše doslovně, nebo si vybrat to, co vašemu tělu vyhovuje: zkoušet. Skládat si nakonec svůj vlastní program se svým rytmem, svými doplňky výživy, bylinami nebo procedurami, které vám vyhovují jak časově, tak i tělesně.

 

Oceňuji na této knize znovu tu komplexnost, to, že v nových poznatcích se připomínají ty staré, z předchozích knih, takže vůbec k plnému pochopení této publikace nepotřebujete ty předchozí.

 

Máte tu naprosto jednoduché rady, které platí vždy:

– Zmenšete porce obilovin, chcete-li ubrat na váze

– Jedno až dvě jídla denně ze zeleniny, lépe vařené, pařené

– Méně masa z ekologického chovu je pro tělo více než více masa z konvenčního

– Semínka konzumujeme nejlépe namočené, zlepšuje se tak jejich výživnost i stravitelnost

 

.. A moje oblíbené fermentované produkty

 

A to jsem vybrala jen pár malých pouček, se kterými naprosto souzním. Dále se tu dozvíme hodně o pohybu, péči o psychiku, o otužování.

 

A zase vše zakončím něčím, u čeho souhlasně pokyvuji hlavou…

– Jeden den v týdnu můžete vynechat jedno jídlo, např. snídani či večeři

– Obklopte se věcmi, které považujete za příjemné

 

Slabou vůli kniha mění v motivaci. Čím lépe se budeme ve svém těle cítit, tím silněji si udržíme zvyky, které nás posilují. Autor se nás snaží přesvědčit, a myslím, že se mu to daří, že tělo moc dobře ví, co je pro něj dobré a samo nám to dává najevo. Jen ho poslouchat. Zjemnit se, vypěstovat si tu vůli nepodléhat zlozvykům, a poslouchat.

 

Vydalo nakladatelství Eminent, 2022, www.eminent.cz

 Zařazeno v kategorii Knihy, recenze, Postřehy

Přidat komentář

Pro vložení komentáře je třeba být přihlášen/a
Copyright © 2010 Literární net Sůvička